خانه / پزشکی / دلایل تکان دادن پا بدون اراده

دلایل تکان دادن پا بدون اراده

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان افزود: تکان دادن پا اختلال محسوب نمی‌شود که بخواهند برای آن پروتکل درمانی بنویسند اما، باید علت زمینه‌ای که معمولاً استرس یا اضطراب است درمان شود.

وی با اشاره به تشخیص افتراقی این اختلال با سندرم پای بی‌قرار تصریح کرد: در سندرم بی‌قراری پا فرد در ناحیه ران و ساق پا احساس درد عصبی می‌کند و پای خود را به دلیل سوزش و کرختی تکان می‌دهد. علائم این سندرم با قدم زدن بهتر می‌شود نه با استراحت کردن. این افراد همچنین بیقراری حرکتی نشان داده و علائم آنها در شب تشدید می‌شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان خاطر نشان کرد: رعایت بهداشت خواب، پرهیز از مصرف الکل و مواد حاوی کافئین می‌تواند در کاهش این اختلال مؤثر باشد.

کمبود آهن مشکلی رایج در سراسر دنیاست که میلیون‌ها نفر دچارش هستند. کمبود آهن در سیستم می‌تواند با مشکل سندرم پا‌های بی‌قرار مرتبط باشد. کمبود آهن موجب افت دوپامین نیز می‌شود. دوپامین هورمونی است که مسئول حرکت نیز می‌باشد. هر دو کمبود می‌توانند سبب بی‌قراری پا‌ها شوند.

سایر علائم کمبود آهن


برخی از افراد ممکن است ابتدا هیچ علامتی نداشته باشند، اما بسته به شدت بیماری، بدن ممکن است علائم زیر را بروز دهد:

خستگی و ضعف


احساس خستگی مداوم، یکی از شایع‌ترین نشانه‌های کمبود آهن است.

رنگ‌پریدگی پوست


پایین بودن سطح آهن در بدن باعث می‌شود خون، قرمزی طبیعی خود را از دست بدهد و در نتیجه پایین چشم‌ها که پوست نازک‌تری دارد رنگ‌پریده به نظر برسد. رنگ پریدگی پوست در تمام قسمت‌های بدن ممکن است دیده شود.

تنگی نفس


کمبود هموگلوبین ناشی از کمبود آهن منجر به افت سطح اکسیژن در بدن می‌شود. این اتفاق یعنی اینکه عضلات شما اکسیژن کافی برای انجام فعالیت‌های خود مانند راه رفتن و بالا رفتن از پله‌ها را ندارند، در نتیجه نفس کم خواهید آورد.

خشکی پوست و مو


وقتی پوست از اکسیژن محروم باشد خشک و ضعیف شده و ریزش خواهد داشت. اگر متوجه شدید ریزش موهایتان هنگام شستشو یا برس زدن بیشتر شده است و توده‌ای می‌ریزد ممکن است دلیل آن کمبود آهن باشد.

منبع:فارس نیوز،تابناک جوان

همچنین ببینید

دلیل پیچ خوردن زیاد مچ پا

از شایع ترین مکانیزم های ایجاد پیچ خوردگی ، چرخش مچ به پایین و داخل است که باعث کشیدگی رباطهای خارجی مچ می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *