خانه / گردشگری / مناطق دیدنی جهان / رازهای صعود به قله اورست

رازهای صعود به قله اورست

قله اورست بلندترین قله جهان است. ارتفاع قله اورست حدود ۸٬۸۴۸ متر می‌باشد و در رشته کوه‌های هیمالیا و در مرز نپال و تبت چین قرار گرفته است.

قبل از ادموند هیلاری و نتزینگ نورگی تلاش بقیه کوهنوردان برای فتح قله اورست به شکست انجامیده بود، به طوری‌که یا در میان راه تسلیم شده و بازمی‌گشتند و یا دچار حادثه شده و جان خود را از دست می‌دادند. این دو کوهنورد توانستند برای نخستین‌بار به قله اورست صعود کنند و رکوردی جهانی به ثبت برسانند.

حدود ۶۰ سال بعد از هیلاری و نورگی، هزاران نفر از کوهنوردان، موفق به کسب این افتخار شدند اما همچنان تعدادی از این افراد در راه فتح قله، جان خود را از دست می‌دهند.

ارتفاع قله اورست حدود ۸٬۸۴۸ متر می‌باشد

اکثر افراد سفر خود را از یک مسیر ده روزه از فرودگاه کوچک لوکلا (ازتفاع ۹۴۰۰ پایی) به سمت کمپ اصلی اورست (ارتفاع ۱۷۵۰۰ پایی) آغاز می‌کنند تا بدن خود را با شرایط دمایی و فشار هوا وفق دهد. سپس صعود خود را به سمت قله آغاز کرده و در طول راه، در اردوگاهی در ارتفاع ۲۳۵۰۰ پایی بدون اکسیژن کمکی شب را به صبح می‌رسانند. البته امروزه بسیاری از کوهنوردان سفر خود را از قله‌های نزدیک مانند آبشار یخی خومبو در ارتفاقع ۲۰۷۵۰ پایی آغاز می‌کنند تا سفر کوتاه‌تری داشته باشند.

بعد از تطبیق بدن با شرایط، کوهنوردان بین ۱ تا ۵ روز منتظر پیش‌بینی هوا می‌مانند و وقتی هوا آرام شد سفر خود را به سمت قله آغاز می‌کنند.

با توجه به گزارش پایگاه‌های کوهنوری هیمالیا در پاییز سال ۲۰۱۵ بیماری‌های مرتبط با ارتفاع با ۹۰ مورد مرگ در صدر جدول آمار مرگ‌ومیر قرار دارند و بعد از آن سقوط با آماری ۶۷ نفری، در درجه دوم قرار دارد. همچنین در منطقه آبشار یخی خومو تا‌بحال ۳۱ مورد مرگ گزارش شده است.

همچنین ببینید

دریای مرده کجاست؟

دریای مرده در غرب اردن، و شرق فلسطین و اسرائیل قرار گرفته است ۱۲ گونه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *