خانه / اطلاعات عمومی / درباره گلیم بیجار

درباره گلیم بیجار

گلیم بیجار کردستان 

بافته‌هایی که به عنوان بیجار است مربوط به خود شهر و چهل روستای اطراف آن است. البته تعدادی ازگلیم‌های بیجار مانند گلیم صحنه اما با رنگ‌های تند و پشم زبر بافته می‌شوند.

از دیگر خصوصیات گلیم‌های بیجار این است که حالتی انفرادی تر و متمایز تری دارند و دارای بافت‌های چاکدار پشمین وتارهای نخی است.

نکتهٔ مهمی که وجود دارد که گلیم‌های بیجار را به راحتی نمی‌توان از سایر گلیم‌های غرب وشمال غربی کردستان مانند شاهسون، تشخیص داد.

اما ویژگی قابل تمایز گلیم‌های بیجار حیوانات دو سر و ترنجهای کلونی شکل است، که از ویژگی‌های خاص کار تزیینی کردها، مخصوصا در کیف هاست.

این گلیم‌ها در گذشته به عنوان کادو و جهاز عروسان جوان بافته می‌شد. طرح‌های حیوانی که در این گلیم‌ها به کار می‌رود به دلیل تأکید بر اهمیت گله‌های گوسفندان یا بزها به عنوان ثروتی قابل حمل بوده‌است

بيجار منطقه ای است كه ترك ها و كردها در آن اقامت دارند. كردها اغلب گليم می بافند و نقوش آن تحت تأثير گليم های بافت سنندج است. در اين منطقه نيز مانند ساير مناطق، گليم بافی سابقه بيشتری از قالی بافی دارد.

مواد اوّليه لازم برای بافت گليم، يعنی پشم، از چارپايان محلی تهيه می شود و به وسيله زنان و مردان ريسيده و لاگيری می گردد.

طرح های متنوع گليم اين منطقه ذهنی باف و برگرفته از تخيل هنرمندان محلی است. اين نقوش در خلّاقيت فردفرد اهالی ريشه دارد و زيبا و مجذوب كننده است.

آب فراوان رودخانه های قزل اوزن، تلوار، غم چوقای، و زمين مناسب و حاصلخيز محلی اين محيط را مناسب دامپروری و به تبع آن تهيه مواد اوّليه فرش ساخته است.

رنگ غالب در گليم بيجار كرم و سفيد با تركيب گل خاری، سبز، زيتونی، سرمه ای، آبی، و طوسی است. گليم بيجار را طرح های زيبای آن که با استفاده از گل، شاخ و برگ درخت، پرنده، ماهی، و خطوط و اشكال هندسی کشيده می شود ممتاز ساخته و جنبه تزيينی به آن داده است.

خصوصیات ظاهری

  • طویل و باریک بودن آن است.
  • استفاده از ترنج‌های رنگین مثلثی ویا لوزی شکل در آن است.
  • این گلیم دارای دو حاشه است وحاشیه خارجی طرح لاله عباسی از روبه رو است.
  • جالب‌ترین و زیباترین ویژگی‌های بعضی از این گلیم‌ها، بافت انسان و حیوان در متن یا حاشیه آن است.
  • طرح‌های انسانی در این گلیم به صورت زنان ومردان در چپ وراست گلیم بافته می‌شوند.

همچنین ببینید

پری‌گنجشک پشت‌قرمز

پری‌گنجشک پشت‌قرمز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *