خانه / اطلاعات عمومی / درباره گلیم افشار خراسان

درباره گلیم افشار خراسان

اکثرا به این گلیم کلات گفته می‌شود. شباهت زیادی به دست بافته‌های دیگر مناطق دارندو کیف‌ها و وسایل زینتی بسیاری در این ناحیه بافته می‌شود. دست بافته‌های افشارهای اطراف دره گز و کلات نادری معمولاً کلات نامیده می‌شود و گاهی به دلیل نسخه برداری قبایل از طرح‌های یکدیگر، با کارهای کردهای خراسان و بلوچ‌ها اشتباه می‌شود.

کیف‌های متعدد و کناره‌های طویل با طرح‌های جاجیم بافت و پودهای اضافی از دیگر دست بافت‌های این ناحیه است.

گلیم افشار خراسان

گلیم افشار خراسان را کلات هم می نامند. افشار خراسان به لحاظ بافت شباهت زیادی با محصولات کردهای خراسان و بلوچ دارد و گاهی با هم اشتباه می شوند. نقشه و طرح های افشار خراسان عموما نگاره های مرکب در متن و در داخل طرح های نواری شکل و نگاره های مرکب کوچک در کناره های ترنج هندسی هستند. به طور کلی این گلیم را کوچک می بافند و تارهای نخی و پود پشمی دارند و البته کناره های آن بلند بوده و شکل مستطیلی بافته می شوند. رنگ های مورد استفاده در افشار خراسان قرمز تیره، آبی، قهوه ای، شتری و سفید عاجی است.

ویژگی گلیم افشار خراسان

  • طرح زمینه‌ای گلیم افشار خراسان دارای نگاره‌های مرکب کوچک در داخل و طرح‌های نواری شکل و نگاره‌های مرکب کوچک در اطراف یک ترنج هندسی است.
  • دارای ابعاد کوچک و مستطیل شکل و کناره‌های طویل است.
  • مواد اولیه به کاررفته در این گلیم‌ها تارهای نخی و پودهای پشمی است.
  • روش بافت در این گلیم‌ها، بافت چاکدار، بافت متصل جفت قلاب، پیچ بافی و جاجیم بافی است.
  • رنگ‌های به کار رفته در این گلیم: قرمز تیره، آبی، قهوه‌ای شتری، سفید عاجی است.
  • ریشه‌ها در آن به صورت یکدست و گیس بافت است.
  • شیرازه‌ها به وسیله ریسمان‌های اضافه تقویت شده و در آن از تارهای جفت ساده به صورت محدود استفاده شده‌است.

وجه تسمیه

افشار خراسان به دستور شاه عباس و برای مقابله با ترکمن‌ها و ازبک‌ها،آذربایجان و کردستان را ترک کردند. بزرگترین این گروه‌ها، قبیله چامیش قزاق کردستان بود که از طرف قوچان ،شیروان و بجنورد مهاجرت کرده بود.

در همان زمان نیز قبایل آذربایجان در حومه دره گز و ابیورد مستقر شدند و تا زمان حمله روس‌ها به شمال شرق ایران، افشارهای خراسان در اطراف دره گز و کلات نادری باقی ماندند

همچنین ببینید

مناسبت ها در مهر ۹۸

14 مهر روز دامپزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *