خانه / اطلاعات عمومی / درباره گلیم شاهسون

درباره گلیم شاهسون

گلیم شاهسون مغان

گلیم مغان از انواع گلیم شاهسون بوده و بزرگترین ایل شاهسون ایل مغان هستند.(گلیم افشار چیست و انواع آن کدام است؟) طرح و نقشه های بکار رفته در زیراندازهای این قوم بسیار سنتی انتخاب شده و هماهنگی خاصی در طرح و رنگ و کیفیت گلیم های بافته شده در این قوم دیده می شود. ویژگی های گلیم شاهسون مغان شامل موارد ذیل است:

گلیم شاهسون هشترود

وجه تمایز این نوع بافت در قوم هشترود بافت پشمی و زبر و شل آنها است.(گلیم های بختیاری و انواع آن) رنگ های مورد استفاده در گلیم شاهسون هشترود بیشتر به سمت رنگ های ملایم و عموما رنگ های سبز و صورتی و آبی تیره و قهوه ای تمایل دارد.

گلیم شاهسون ورامین

شهرستان ورامین یکی از مراکز مهم بافت گلیم است که اقوام مختلفی در این شهر در بافت این محصول با هم همکاری می کنند.

گلیم شاهسون میانه

از ویژگی های بافت های این قوم وجود طرح نوارهای سنتی و ترنج های بزرگ کنگره دار در طرح های آن است. تارهای پشمی یا نخی، ریسمان های خود رنگ در زمینه بافته، بافت چاک دار، خطوط حاشیه ای به صورت پیچ بافت و وجود رنگ های متضاد در آن از مشخصه های گلیم این منطقه است.

ویژگی‌های گلیم شاهسون مغان

رنگ‌های روشن و درخشان، اما محدود و تارهای پشمین رنگ نشدهٔ سفید مایل به شیری یا قهوه‌ای در آن به کار رفته است. نوارهای افقی محکم و سنتی با نگاره‌های ترکی تزیین و با ردیفی از پودهای چرخان در یک یا دو رنگ حاشیه بندی می‌شود. این حاشیه‌ها باریک و با گل‌های لاله عباسی تزیین می‌شود.

بعضی از این گلیم‌ها نوارهایی با بافت یکدست دارد و از نظر رنگ محدودیتی در آن‌ها وجود ندارد.

طرح زمینه این گلیم‌ها به صورت نوارهای پهن افقی با نگاره‌های ترکی و نوارهای باریک با نگاره‌های هندسی شکل در میان نوارهای پهن است.

حاشیه‌ها در این گلیم باریک است این گلیم‌ها معمولاً باریک و دراز هستند تارهایی با پشم قهوه‌ای طبیعی و پودهایی از پشم نرم در ساختار آن به کار رفته‌است روش بافت در این گلیم بافت چاکدار مستحکم و ردیف‌هایی از پودهای چرخان در میان نوارها است.

وجه تسمیه

مغان از بزرگترین ایل‌های شاهسون و دشت مغان سرزمین مادی و محل قشلاق آنان است

منبع:caravansary

همچنین ببینید

پری‌گنجشک پشت‌قرمز

پری‌گنجشک پشت‌قرمز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *