خانه / اطلاعات عمومی / خطرات ماهی قرمز عید نوروز

خطرات ماهی قرمز عید نوروز

یکی از سمبل هایی که هر ساله در سفره ی هفت سین ما، جایی برای خود دارد، ماهی قرمز است. سمبلی که احساس نشاط و زندگی را به ما القا می کند. جالب است بدانید که طبق گفته ی مدیرکل دامپزشکی استان همدان، نباید به ماهی قرمز دست بزنید بخصوص کودکان عزیزتان.

دکتر محمودرضا رسولی با بیان اینکه نگهداری ماهی‌های قرمز در تنگ موجب از بین رفتن سریع آنها می‌شود، یادآور شد: این ماهی‌ها باید در یک محیط ثابت و در دمای ۱۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد نگهداری شوند بنابراین در دمای متغیر اتاق امکان نگهداری آنها به مدت طولانی وجود ندارد. وی با تأکید بر اینکه شهروندان و به ویژه کودکان باید از دست زدن به ماهی‌های قرمز خودداری کنند، تصریح کرد: دست زدن به ماهی‌ها ممکن است موجب ایجاد خراش در پوست آنها شده و آلودگی‌های قارچی به افرادی که سیستم دفاعی ضعیفی دارند، سرایت کند. وی ادامه داد: خراش ایجاد شده در بدن ماهی نیز موجب سرایت آلودگی‌های احتمالی به ماهی نیز می‌شود که پس از رهاسازی آنها در محیط‌های طبیعی همچون تالاب‌ها، سایر ماهی‌ها و آبزیان را آلوده کند.

رسولی با تأکید بر اینکه ایجاد مشکلات گوارشی از دیگر بیماری‌های احتمالی بر اثر تماس با این ماهی‌های قرمز است، به شهروندان توصیه کرد: از خریداری ماهی‌های قرمز خودداری کنند و در صورت خرید آنها هیچ‌گاه به آنها دست نزنند همچنین پس از ایام نوروز آنها را در محیط‌های طبیعی همچون رودخانه‌ها و سدها رهاسازی نکنند.

کسانی که مشکلات پوستی و یا جراحاتی در سطح پوست دارند از تماس مستقیم با ماهی و یا آب ماهی بپرهیزند زیرا این امر ممکن است موجب انتقال بیماری از ماهی به فرد شود.
 حتی افراد عادی هم هنگام تعویض آب ماهی مراقب باشند واز دستکش استفاده نمایند.
 آلودگی بعضی از ماهی ها به باکتری مایکو باکتریوم (سل) تماس آنها با (انسان ممکن است موجب بیماری های پوستی و اگزما شود.
 با رعایت مسائل بهداشتی می توان مانع انتقال بیماری از ماهی ها به انسان شد.

همچنین ببینید

مناسبت ها در مهر ۹۸

14 مهر روز دامپزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *