خانه / پزشکی / نکات پزشکی / چطوری دیگران از ما سرما نخورند

چطوری دیگران از ما سرما نخورند

چطور دیگران از ما سرما نخورند

ریموت کنترل

ویروس آنفلوآنزا می‌تواند تا ۲۴ ساعت روی سطوح سخت زنده بماند. بعد از تماس فرد بیمار با ریموت کنترل، هر کسی که به آن دست بزند در معرض ابتلا به این ویروس خواهد بود

گوشی تلفن

اگر عادت دارید موبایل‌تان را مدام دست‌تان بگیرید، وقتی که دچار سرماخوردگی می‌شوید، سلول‌های میکروسکوپی روی آن جا می‌گذارید که هم ممکن است به خودتان برگردد و هم به دیگران سرایت خواهد کرد. هر روز گوشی همراه‌تان را با دستمال ضد عفونی کننده تمیز کنید.

ملافه‌ها و روبالشتی‌ها

وقتی بعد از چند روز بیماری‌تان را پشت سر می‌گذارید و بهبود پیدا می‌کنید، وقت آن است که رختخواب‌تان را کاملا تمیز کنید و ملافه‌ها و روبالشتی‌ها را در آب داغ (دست کم ۱۴۰ درجه فارنهایت) شستشو دهید. ا

پتو

تب و لرز سرماخوردگی و آنفلوآنزا وادارتان می‌کند به چند پتو پناه ببرید و خودتان را در آن‌ها بپیچید تا گرم شوید. پس این پتو‌ها باید بعد از بهبودی‌تان تمیز شوند. باز هم کارشناسان توصیه می‌کنند پتو‌ها را در آب داغ شستشو دهید. گرمای خشک کن نیز کمک می‌کند هر میکروبی که باقی مانده است از بین برود. یک راه دیگر هم این است که پتو‌ها را در کیسه‌ای قرار دهید و ۲۴ تا ۴۸ ساعت کناری بگذارید تا ویروس‌های باقیمانده نابود شوند.

حتما لباس‌های خود را ضدعفونی کنید.

ملافه‌های خانگی، حوله و لباس‌ها بهترین مکان برای باکتری‌های عفونی است که می‌توانند برای مدتهای طولانی در آنجا بمانند و باعث تداوم چرخه بیماری در منزل شما شوند.

حمام خود را ضدعفونی کنید.

ز. از موادضدعفونی کننده با کیفیت بالا برای تمیز کردن حمام خود استفاده کنید.

ضدعفونی کردن آشپزخانه بسیار مهم است.

اسفنج، حوله، پارچه‌های تمیزکننده ظروف آشپزخانه به شدت در معرض آلودگی قرار دارند. حتما میز آشپزخانه، دستگیره‌های یخچال، فر و ماکروویو را با اسپری ضدعفونی‌کننده پاک کنید.

درب و پنجره‌ها را باز کنید

یکی از راه‌های تولید و تکثیر انواع ویروس و میکروب در فضاهای بسته، عدم جریان هوای پاک و تمیز است.

همچنین ببینید

چطوری با غذا کبد پاک کنیم

کبد (جگر)  یکی از فعال ترین اندام های بدن تلقی می شود. این عضو بر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *