خانه / پزشکی / مبتلایان به ریفلاکس معده چطور روزه بگیرن

مبتلایان به ریفلاکس معده چطور روزه بگیرن

وی گفت: ۲۰ درصد افراد جامعه به رفلاکس معده مبتلا هستند که بیشتر آن‌ها از سوزش سر معده در ناحیه جناق سینه و احساس سنگینی معده پس از صرف غذا شکایت دارند.
ملک زاده با اشاره به اینکه در چند دهه اخیر سبک زندگی ایرانی‌ها به عادات غلط غذایی نزدیک شده است افزود: این تغییر سبک زندگی که با تغییر مزاجی همراه بوده است یک سری مواد غذایی و محصولات غذایی را در سبد خانواده‌ها قرار داده است که زمینه ساز بروز مشکلات گوارشی هستند و از آن جمله می‌توان به چای، فست فود‌ها، انواع سُس‌ها، نوشابه‌ها و تنقلات دیگر اشاره کرد.

سلامت نیوز :یک متخصص داخلی متخصص داخلی با اشاره به جنبه درمانی روزه برای اكثر بیماران گوارشی از جمله مبتلایان به ریفلاكس مری و معده گفت: پرهیز از پرخوری در وعده افطار و سحر و نوشیدن مایعات هنگام غذا برای رسیدن به اثرات مطلوب در این افراد ضروری است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در تشریح اصول روزه داری برای بیماران گوارشی گفت: تمام افرادی که قصد روزه داری دارند بویژه بیماران گوارشی هنگام سحر و افطار از نوشیدن حجم زیاد مایعات همراه با غذا پرهیز کنند، همچنین دراز کشیدن و خوابیدن بلافاصله نیز بعد از غذاخوردن در این افراد ممنوع است.

این متخصص داخلی خاطر نشان کرد: در ماه مبارك رمضان با امتناع از پرخوری و رعایت تعادل در غذاخوردن می توان این حالت را بهبود بخشید.

به گفته وی، روزه داران باید در هنگام افطار و سحر از پرخوری پرهیز كنند. همچنین به افرادی كه مشكل حادی ندارند و یا اینكه احساس سنگینی در معده می كنند توصیه می شود كه حتما روزه بگیرند چون برای حال آنها خوب است.

دکتر نیک بخت با اشاره به شرایط روزه داری در مبتلایان به ریفلاکس گفت: مبتلایان به این بیماری در صورت پر بودن شكمشان، احساس سنگینی بیشتری خواهد داشت و ریفلاکس شدید تر خواهد شد.

این متخصص داخلی ادامه داد: مبتلایان به بیماری‌های التهابی روده مانند كولیت و كرون در صورتی كه داروهای خود را هنگام سحر و افطار مصر ف کنند می توانند روزه بگیرند و با توجه به منشاء عصبی این بیماری‌ها علایم آن با روزه داری بهتر هم می شود.

وی افزود: بیمار مبتلا به دیابت تیپ ۲ كه با مقدار كم دارو تحت كنترل است می تواند روزه بگیرد و بقیه باید خیلی مواظب نوسان قند خون در طول روز باشند.

خبرگذاری صداسیما

همچنین ببینید

جمجمه شکلش عوض میشه؟

جمجمه شکلش عوض میشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *