خانه / پزشکی / چطوری دارو تو خانه نگهداریم

چطوری دارو تو خانه نگهداریم

۱-تاجای ممکن دارو در منزل نگهداری نشود . 

۲- دارو های بدون برچسب ویا دارو های فله ای را هرگز در منزل یا محل کار نگه نداریم و آنها را دور بیندازیم

۳- حد اقل هر سه ماه یک بار همه ی داروهای موجود در منزل را از نظر تاریخ مصرف بررسی کنیم وداروهای تاریخ گذشته را در سطل آشغال بیندازیم. 

۴- هرگز داروئی را در جعبه داروی دیگری نگذاریم. 

۵- به شرایط نگهداری دارو که روی جعبه دارو یا در برشور آن ذکر شده توجه کنیم. 

۶- باقی مانده ی محلول سرم ، قطره وشربت هائی که به طور ناقص مصرف شده اند قابل نگهداری نیست و بایستی حتماً دور ریخته شوند. 

۷- داروها را حتماً در محلی مناسب و دور از گرما ، رطوبت ، و نور مستقیم آفتاب قرار دهید. این محل باید دور از دسترس کودکان کنجکاو باشد. 

۸- بهتر است لیستی از داروهای موجود در منزل تهیه شود ودر محل نگهداری داروها نصب شود. هر چند وقت یک بار این لیست بازبینی شود. می توان تاریخ انقضای هر دارو را هم در این لیست نوشت. 

۹- داورئی را که نمی شناسید ، در منزل نگه ندارید.اینگونه داروها را می توان به هلال احمر یا مؤسسات خیریه اهدا کرد. داروها را به افراد فقیر و محتاج ندهید زیرا ممکن است آنها را خودسرانه مصرف کنند وخطراتی متوجه آنها شود. 

۱۰- یادمان باشد مصرف خودسرانه دارو ویا تجویز دارو برای دیگران مجاز نیست. بری استفاده از داروهای موجود در منزل ، هر بار با پزشک خود مشورت کنیم. 

۱۱- سرنگ و یا دستکش استریل نیز تاریخ انقضای مصرف دارند.پاره شدن کاغذ پوشش سرنگ و دستکش سبب غیر استریل و غیر قابل استفاده شدن آنها می شود. 

۱۹-    به شرایط نگهداری داروها که معمولا روی جعبه آن ها نوشته شده، دقت کرده و آنها را رعایت نمائید همچنین می توانید نحوه نگهداری داروها را از دکتر داروساز، هنگام تحویل گرفتن دارو از داروخانه بپرسید. 

۲۰-    در خصوص داروهای یخچالی می توان آنها را در یک کیسه، پاکت یا بسته عایق قرار داده و در کنار آن از یخ های ژله اي، آب فريز شده در بطري هاي پلاستيکي، يخ خشک و … استفاده نمود.

۲۱-    تاریخ انقضاء داروها را کنترل کنید تا مطمئن شوید در طول سفر داروها منقضی نمی شوند. تاریخ انقضاء معمولا به تاریخ شمسی یا میلادی روی جعبه مقوایی داروهاحک شده است.

منبع:غذا و دارو،رشد


همچنین ببینید

تمام دانستنی های حجامت

تا 12 ساعت بعد از حجامت از مصرف لبنیات مانند شیر، خامه، کره، پنیر، بستنی، ماست، دوغ، کشک و غذاهای ترش مزه خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *