خانه / پزشکی / چطوری ناخن کودک کوتاهش کنیم

چطوری ناخن کودک کوتاهش کنیم

چطوری ناخن کودک کوتاهش کنیم

یکی یکی از مشکلات والدین در روزها و هفته های آغازین، نحوه کوتاه کردن ناخن های نوزادان است. البته این موضوع طبیعی هم هست. دست ها و پاهای ظریف نوزادان را تصور کنید و اینکه احیانا به صورت ناخودآگاه گوشه ای از گوشت دست یا پای دلبندتان را بگیرید بسیار ناراحت کننده است.

در مطلب زیر سعی شده برخی نکته های کلیدی برای این کار به شما یادآوری شود. شاید درجه اطمینان بیشتری در این زمینه به دست آورید و با خیال راحت تر این کار را انجام دهید:

اولین نکته ای که باید به آن دقت کنید، زمان مناسب است. مثلا بهترین زمان برای گرفتن ناخن بچه ها بعد از حمام کردن است که ناخن نرم تر است به علاوه زمانی که فرزندتان به اندازه کافی خوابیده و سرحال است. نوزادتان را روی زانوهایتان بنشانید به گونه ای که پشتش کامل پشت به شما باشد. یکی از دست ها را به آرامی زیر یکی از بازوهایتان قرار دهید. حالا کاملا به دست هایش مسلط هستید. الان وقتش رسیده که با ملاطفت زیاد، یکی یکی ناخن هایش را بگیرید. حواس تان باشد آنها را از ته نگیرید. به گوشه های ناخن توجه زیادی بکنید چرا که ناخن فرزند شما به محکمی و سفتی ناخن شما نیست پس امکان اینکه به راحتی به گوشت دستش آسیب برسد، وجود دارد.

در مورد پاها امکان اینکه او بیشتر تکان بخورد وجود دارد. باز هم باید او را کاملا در جهت مخالف خودتان قرار دهید. اول انگشت شست را بگیرید. سعی کنید کمی سریع این کار را انجام دهید خصوصا که در مورد انگشت های پا امکان اینکه قلقلک اش بیاید، زیاد است!

در چند ماه اول ناخن نوزاد شما بسیار نرم است، بنابراین پیرایش مشکلی نیست. از قیچی های ویژه با انتهای گرد استفاده کنید.

ناخن ها باید مانند انگشت شکل بگیرند. ناخن ها باید در یک خط مستقیم بدون لبه های گرد، به طوری که آنها رشد نمی کنند.کوتاه شوند

اگر كودك شما مثل پیراهن ناخن را دوست نداشته باشد، صبر كنيد تا به خواب برود و ناخن ها را به آرامی، بدون شتاب کوتاه کنید

همچنین ببینید

دلیل پیچ خوردن زیاد مچ پا

از شایع ترین مکانیزم های ایجاد پیچ خوردگی ، چرخش مچ به پایین و داخل است که باعث کشیدگی رباطهای خارجی مچ می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *