خانه / پزشکی / تاثیر فضا بر سلامتی انسان

تاثیر فضا بر سلامتی انسان

تحقیقات نشان داد هنگامیکه فضانوردان به زمین بازگشتند، حجم بطن مغزشان به طور متوسط ۱۱ درصد افزایش یافته است، علاوه برآن محققان متوجه ارتباطی میان حجم یکی از ۴ حفره مغز و نابینایی رصد کردند. هرچند برای اثبات این امر به مشاهدات بیشتری نیاز است.

این درحالی است که ناسا مدت هاست سندرومی به نام Spaceflight Neuroocular Syndrome یا SANS را بررسی می‌کند. این سازمان درباره تأثیرات میکروگرانش بر بینایی فضانوردان مطالعاتی انجام می‌دهد.

حدود ۳۰ درصد فضانوردانی که در پرواز‌های فضایی کوتاه مدت و ۶۰ درصد فضانوردانی که به مأموریت‌های طولانی در ایستگاه فضایی بین المللی رفته اند، اختلال در بینایی را گزارش کرده اند.

خطرات سلامتی مانند آنچه در بالا گفته شد موانعی مهم برای زندگی انسان در فضا به شمار می‌روند.

فضانوردان توده استخوانی و عضلانی خود را از دست می‌دهند و پیری زودرس می‌گیرند

میکروگراویتی (جاذبه نزدیک به صفر) محیط فضا باعث پیری زودرس فضانوردان می‌شود. پوست آن‌ها سریع‌تر پیر می‌شود و پوستشان خشکتر و نازکتر و مستعد خارش می‌شود. استخوان‌ها و ماهیچه‌های آن‌ها هم ضعیف می‌شود. فضانوردان در هر ماه از سفر خود در فضا، یک درصد از توده عضلانی و دو درصد از توده استخوانیشان را از دست می‌دهند. یک سفر چهار تا شش ماهه به ایستگاه فضایی بین المللی منجر به از دست رفتن ۱۱ درصد از حجم استخوان ران می‌شود. حتی شریان‌های خونی فضانوردان هم تحت تاثیر قرار می‌گیرد و سخت می‌شود که در افراد ۲۰ یا ۳۰ سال بزرگتر از آن‌ها به چشم می‌خورد. این باعث می‌شود فضانوردان در معرض مشکلات قلبی و سکته قرار بگیرند.
فضانورد کانادایی رابرت تیرسک، بعد از شش ماه سفر فضایی از ضعف، استخوان‌های شکننده و عدم تعادل رنج می‌برد. او می‌گفت: وقتی به زمین برگشته حس یک شهروند پیر را داشته است. پیری زودرس یکی از عوارض جانبی سفر فضایی و غیرقابل پیشگیری است اگرچه فضانوردان می‌توانند اثر آن را با دو ساعت ورزش در روز کاهش دهند.

منبع: مهر

همچنین ببینید

تمام دانستنی های حجامت

تا 12 ساعت بعد از حجامت از مصرف لبنیات مانند شیر، خامه، کره، پنیر، بستنی، ماست، دوغ، کشک و غذاهای ترش مزه خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *