خانه / اطلاعات عمومی / نکات مهم برای پیوند زدن کاکتوس

نکات مهم برای پیوند زدن کاکتوس

اولین نکته این است که باید بدانید که پایه کاکتوس رو کوتاه انتخاب نکنید بعضی‌ها فکر می‌کنند اگر پایه کاکتوس بلند باشه یا کوتاه هیچ فرقی نمی‌کند ولی این موضوع اشتباه است هر چه سطح نور گیر کاکتوس  بیشتر باشه فتوسنتز بیشتری می‌کند و در نتیجه رشد بهتری به پیوندک می‌دهد.

نکته دوم ریشه دار بودن پایه پیوند است هر چه ریشه‌های پایه پیوند در زمان پیوند بیشتر باشد پیوندک سریع‌تر شروع به رشد خواهد کرد و پیوندک نسبت به پایه‌هایی که ریشه کمتری دارند سریع‌تر شروع به بچه دهی خواهد کرد پس آگه می‌خوابید کاکتوس پیوندی شما سریع بچه بدهد به ریشه پایه دقت کنید

اول با چند واژه پیوندی آشنا شویم

پایه: همان کاکتوسی است که در گلدان به عنوان قسمت پایینی و ریشه‌دار شناخته می‌شود و در واقع عضو گیرنده پیوند است. کارش هم تغذیه بخش بالایی گیاه است. استفاده از کاکتوس‌های استوانه‌ای (خیاری پایه آبی یا نقره‌ای) و مخروطی برای پایه، زیبایی ظاهری بهتری دارند.

پیوندک: همان قسمت بالایی است که روی پایه قرار می‌گیرد و عضودهنده یا اهداکننده پیوند به حساب می‌آید. پیوندک می‌تواند از جوانه‌های جدید یا همان بچه کاکتوس‌های خودمان باشد یا برش بخشی از گیاه مادری.

حلقه آوندی: اگرکاکتوس را یک برش بزنید وسطش یک حلقه دایره‌ای می‌بینید که مثل قلب آن است. موقع پیوند باید قلب پایه و پیوندک کاملا با هم میزان شوند. البته در همه کاکتوس‌ها لزوما حلقه آوندی گرد نیست و گاهی به صورت دو خط موازی است.

بعد از پیوند چه کار‌هایی باید بکنیم؟

پای گلدان را آبیاری کنید. چون پایه قوی است و نیاز آبی اش نسبت به پیوندک بیشتر است. اگر پای گلدان خشک باشد، پایه آب پیوندک را به خود می‌کشد و آن را خشک می‌کند؛ ولی در صورتی که سیراب باشد برای آب سراغ پیوندک نمی‌رود. حواستان باشد موقع آبیاری، آب روی محل پیوند نریزد. آبیاری آن هم به دو شکل است. یا آبیاری مستقیم با آبپاش یا گذاشتن گلدان در یک ظرف آب، که روش دوم مطمئن‌تر است و خوب گلدان را سیراب می‌کند.

چه زمانی پیوند می‌گیرد؟

این زمان بستگی به نوع پایه کاکتوس دارد؛ ولی معمولا ظرف یک هفته پیوند می‌گیرد و شما می‌توانید کش را از روی آن بردارید تا پیوندک آزاد شود. اگر کش بیش از حد بماند بر اثر فشار وارده به پیوندک، آن را خراب می‌کند.

منبع:جام جم،میهن کاکتوس

همچنین ببینید

مناسبت ها در مهر ۹۸

14 مهر روز دامپزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *