خانه / سبک زندگی / مادر خانه دار باشیم یا مادر شاغل

مادر خانه دار باشیم یا مادر شاغل

مزایای کار کردن هر دوی والدین برای مادران

استقلال مالی

داشتن استقلال مالی می تواند یکی از جنبه های رضایت از زندگی باشد. این مطلب به ویزه در خانواده هایی که درآمد مرد کفاف هزینه های زندگی را نمی دهد مصداق دارد. در اینگونه موارد زن احساس می کند که می تواند از طریق کار کردن باری را از دوش همسر خود برداشته و علاقه خود را به وی ابراز کند. البته حتی اگر زن درآمدش را در خانه صرف نکند نیز، داشتن استقلال مالی موجب افزایش اعتماد به نفس وی می شود.

افزایش مشارکت در فرزندپروری پدران

یکی از مشکلاتی که اکثر مادران شاغل به ان اشاره می کنند، گذراندن زمان کمتری با فرزندان است. اما نتایج پژوهش ها نشان داده اگرچه مادران شاغل وقت کمتری را با کودکان خود می گذرانند، اما میزان زمانی که پدران این خانواده ها صرف فرزندان خود می کنند، بیشتر از پدرانی است که همسرانشان خانه دارهستند. این امر موجب نزدیکی بیشتر بچه ها با پدر شده و احتمالاً به افزایش صمیمیت و استحکام خانواده کمک می کند.

مضرات شاغل بودن هر دوی والدین

اوقات فراغت کمتر

مادران خانه دار می توانند زمانی که فرزندشان در مهدکودک یا مدرسه هستند استراحت کرده ، از تنهایی خود لذت ببرند و با انرژی مضاعف از فرزندانشان پذیرایی کنند. اما مادران شاغل ترجیح می دهند زمانی که فرزندشان در مدرسه یا مهد کودک هستند کار کنند و عملاً زمانی برای تنها بودن و پرداختن به خود ندارند. این امر می تواند موجب خستگی مضاعف به ویزه در افراد دروانگرا که به تنهایی نیاز دارند، شود.

تخصیص وقت کمتری به فرزندان

مادران شاغل نسبت به زنان خانه دار زمان کمتری در خانه هستند و بنابراین بخش کمتری از وقت خود را به بچه ها اختصاص می دهند. اما نکته مهم این است که آنها از همین زمان کم به نحو مطلوب استفاده کرده و کاهش کمیت را با افزایش کیفیت جبران می کنند.

همان‌طور که در این مطالعه هم درصد کمی از زنان شاغل بودند. محققان فوق می‌افزایند: پیش از این، مطالعات متعددی ارتباط بین دو متغیر حمایت اجتماعی و قصد فرزندآوری را نشان داده‌اند به‌طوری‌که در بعضی مطالعات، افزایش دسترسی به منابع حمایتی و به‌ویژه در مراقبت از کودک و وجود شبکه‌های اجتماعی خانواده یا دوستان، زوجین را به انگیزه و قصد بیشتر برای داشتن فرزند ترغیب کرده‌اند، اما نتایج مطالعه ما، ارتباط قابل‌توجهی را بین نمره حمایت اجتماعی بعد شبکه‌ای و بعد رضایت با قصد فرزندآوری در زنان مورد مطالعه نشان نداد.

منبع:روزنامه آرمان

همچنین ببینید

تمیزی منزل بر سلامت روح چه تاثیری دارد

در صورتی که میتوان ادعا کرد بعد روحی نظافت منزل و بهداشت پیرامون ما مهمتر از بعد جسمی ان است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *