خانه / علت خون آمدن از معقد بدون درد داشتن

علت خون آمدن از معقد بدون درد داشتن

خونریزی از کجا می‌آید؟

منشا خونریزی می‌تواند از هر بخش از دستگاه گوارش باشد، ولی به طور کل باید گفت: خونریزی از مقعد یا بخش آخر رکتوم است. خون تازه و شفاف است و با مدفوع ترکیب نشده و با خارج شدن مدفوع مشاهده و یا مدفوع را به صورت رگه رگه پوشانده است. این مورد مثلا از زخم مقعد (شقاق) یا از بواسیر ایجاد شده است.

خونریزی از روده است. خون با مدفوع ترکیب و رنگ تیره دارد. خونریزی می‌تواند بخاطر کولیت، بیماری دیورتیکولی یا تومور روده باشد. البته بعضی مواقع اگر خونریزی سریع باشد باز رنگ آن شفاف و با مدفوع ترکیب نشده است مثلا اگر خونریزی ناگهانی و زیاد از بخش دیورتیکول باشد.

علت خونریزی مقعدی بدون درد :

بواسیر :

 درون مقعد مجموعه‌ای از رگ‌های خونی قرار دارند که مانند یک بالشتک محکم از خروج دائمی مدفوع، گاز و ترشحات مخاطی راست روده جلوگیری می‌کند. اما اگر یکی از این رگ‌ها ورم کند یا از محل طبیعی خود در دیواره راست روده خارج شود که غالبا در اثر زور زدن زیاد در هنگام یبوست رخ می‌دهد، تبدیل به یک بواسیر می‌گردد. بواسیر علاوه بر خارش یا درد، ممکن است خونریزی هم داشته باشد.

شقاق :

خونریزی مقعد می‌تواند علامت شقاق (ترک‌هایی در اطراف پوست مقعد)، التهاب زخمی کولون یا پولیپ روده نیز باشد. خون ممکن است از نقاط بالاتری از دستگاه گوارش آمده باشد. به‌همین دلیل، باید علت خونریزی مقعد برای پزشک مشخص شود.

سرطان مقعد: 

سرطان مقعد یکی از انواع بیماری سرطان (تومور بدخیم) است.خونریزی از مقعد، درد، ناراحتی و خارش اطراف مقعد برخی از نشانه های سرطان مقعد است.

فیستول مقعد:

 فیستول مقعد یک کانال کوچک ما بین انتهای روده و پوست اطراف مقعد است. معمولاً دردناک است و می‌تواند باعث ترشحات خون‌آبه‌ای یا خونریزی حین اجابت مزاج شود.

داروهای ضد انعقاد:

 مصرف داروهای ضد انعقادی مانند وارفارین یا آسپرین که به منظور کاهش احتمال ایجاد لخته خون تجویز می‌شوند، گاهی اوقات می‌توانند باعث خونریزی داخلی و گوارشی در فرد شوند.

پولیپ روده:

 رشد قسمت کوچکی از پوشش داخلی روده بزرگ یا راست روده پولیپ روده نام دارد که می‌تواند در موارد نادری باعث خونریزی مقعدی شود.

منبع:بیتوته،اخبار رسمی

همچنین ببینید

نکات مهم برای پیوند زدن کاکتوس

اگرکاکتوس را یک برش بزنید وسطش یک حلقه دایره‌ای می‌بینید که مثل قلب آن است. موقع پیوند باید قلب پایه و پیوندک کاملا با هم میزان شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *