خانه / مسافرت / تاثیر طبیعت بر روی جسم ما و روح ما

تاثیر طبیعت بر روی جسم ما و روح ما

جاذبه انکارنشدنی محیط بیرون از خانه برای بیشتر افراد غیر قابل توضیح است. حتی اگر این محیط بیرون به یک پیاده‌روی ساده و یا نشستن در حیاط خلوت و تماشای ابرها محدود باشد. طبیعت انرژی خاصی درون خود دارد؛ یک انرژی خالص و وحشی که باعث آرامش روح و روان می‌شود.
با این همه، چرا بودن در دل طبیعت احساس خوبی دارد؟ آیا صلح و صفا، ارتباط با زمین و یون‌های منفی آن باعث این احساس می‌شوند؟ بله، این عوامل در شکل‌گیری احساسات مثبت دخیل هستند. تحقیقات جدید نشان داده است که بودن در طبیعت باعث ارتقای عملکرد سیستم ایمنی بدن شده و سلامت جسمانی و روانی انسان را بهبود می‌بخشد.

تاثیر طبیعت گردی بر ذهن

مغز شما برای سالم ماندن به مکمل‌های گران‌قیمت یا سوپرفودهای مُد روز نیاز ندارد. تحقیقات نشان می‌دهند که طبیعت گردی مغزتان را تقویت کرده و سلامت آن را تضمین می‌کند. به نظر متخصصان بهداشت روان. طبیعت گردی مزایای عاطفی.ذهنی و شناختی دارد.مزایایی که البته هزینه زیادی برای ما ندارد.کافی است برای گردش در طبیعت برنامه ریزی کنیم.

– کاهش تنش‌های فردی با طبیعت گردی

طبیعت گردی موجب کاهش سطح تنش در فرد و در نتیجه کاهش میزان بیماری هایی نظیر افسردگی می‌شود. همچنین ارتباط با طبیعت میتوانی تاب آوری و عزت نفس فرد و حتی در مواردی ارتباطات اجتماعی او را ارتقا دهد.

همان‌طور که غذا و آب سازوکار بدن را ترمیم می‌کنند، حضور در طبیعت و جنگل‌ها و مناطق دست‌نخورده نیز عملکرد روانی انسان را بازیابی می‌کند. کارهای روزمره شهری فرساینده هستند. آنچه را که این محیط‌های مصنوعی از انسان می‌گیرند، طبیعت به او باز می‌گرداند.

– آزادی از قیدِ تعلق داشتن به چیزی یا جایی

ذهن شما نیاز دارد برای چند روز یا چند ساعت فراموش کند که به جایی یا چیزی تعلق دارد. وقتی کمی ارتفاع می‌گیرید تمام قوانین و مقرراتی که مردم بر روی زمین برای همدیگر گذاشته‌اند به پایان می‌‎رسد. چرا که خیلی از این قوانین زندگی کردن را برایمان خیلی سخت‌تر کرده است. این حجم از آزادیِ‌عمل لذت را تا مغزِ استخوان‌های‌مان تزریق خواهد کرد.

– خود را در مسیرِ زیبایی قرار بده

ساختمان‌های کوتاه و بلند بدقواره، دود، انبوهی از ماشین‌ها، کارخانه‌‌های بزرگ و بی روح، چهره‌ای خسته و ناامید… بی آنکه شصت‌مان خبر‌دار شود زندگی در چنین منظره سیاهی ما را هم سیاه و افسرده می‌کند.

همچنین ببینید

جزیره مارها کجاست؟

جزیره مارها حدودا ۱۰۰ هزار سال پیش، با بالا آمدن سطح آب دریا از آمریکا جدا شده است و بعد از آن مارها در آن گیر افتادند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *