خانه / سبک زندگی / تمیزی منزل بر سلامت روح چه تاثیری دارد

تمیزی منزل بر سلامت روح چه تاثیری دارد

پاکیزگی ،  نظافت و نظم دادن وسایل خانه و تغییر دکوراسیون و تنوع در چینش لوازم خانه تاثیر مثبتی بر روحیه افراد دارد و زندگی را شاداب و از یکنواختی خارج میکند . حتی تنوع و تمیزی محیط پیرامون خانه هم در پیشگیری از افسردگی بسیار تاثیر گذار است . نکته جالب این است که پژوهشگران به تازگی ثابت کرده اند که افرادی که روزانه ۲۰ دقیقه به نظافت خانه میپردازند کمتر از سایرین در معرض افسردگی قرار دارند .

اگر هنگام تمیز کردن خانه و شستشو وقت زیادی صرف می‌کنید و در آخر هم هنوز فکر می‌کنید خوب تمیز نشده‌اند، باید بدانید که علایمی از وسواس در وجود شما نهفته است و باید به فکر درمان باشید.

مهم‌ترین توصیه به خانم‌هایی که دچار این حس هستند، این است که هر چه سریع‌تر به یک روانشناس مراجعه کنند و بدانند که با شستشوی بیشتر و کارهای نظافتی طاقت‌فرسا چیزی جز خستگی و کمردرد را تجربه نخواهند کرد. از این جهت به وسواسی‌ها توصیه می‌کنیم حدالمقدور کارهای منزل را به سایر اعضای خانواده تفویض و یا از نیروهای خدماتی استفاده کنند.

نظافت منزل و نظم دادن به وسایل خانه ، به ویژه تغییر رنگها و ایجاد تنوع در دکوراسیون و احساس خوشایند از نظافت و تمیز بودن محل کار و زندگی تاثیر مثبتی بر روحیه افراد دارد و زندگی را از یکنواختی خارج میکند .


تنوع و تمیزی محیط اطراف در پیشگیری از افسردگی بسیار موثر است ، بنابراین یک خانه تکانی ساده سلامت روان افراد خانواده را تا حد زیادی تامین میکند .


اهمیت نظافت منزل در دو بعد روحی و جسمی بر انسان تاثیر گذار است که معمولا به بعد روحی کمتر توجه میشود .

در صورتی که میتوان ادعا کرد بعد روحی نظافت منزل و بهداشت پیرامون ما مهمتر از بعد جسمی ان است .

هر گونه الودگی و بی نظمی بر روحیه انسان تاثیر منفی میگذارد و موجب اضطراب میشود از طرفی نظافت منزل و پاکیزگی احساس ارامش را در پی دارد بنابراین میتوان گفت خانه تکانی در کاهش اضطراب موثر است . علاوه بر نظافت تغییر چیدمان منزل در سلامت روان به ویژه زنان تاثیر مثبتی دارد .

همچنین توصیه میشود از رنگهای متنوع و ارام بخش در وسایل منزل استفاده شود

همچنین ببینید

چطوری انضباط فردی در زندگی داشته باشیم

صبح وقتی وارد اتاق کارتان می‌شوید، پانزده دقیقه‌ی نخست را صرف بررسی کارهایی کنید که باید آن روز انجام بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *