خانه / پزشکی / کمبود ید چه عوارضی داره

کمبود ید چه عوارضی داره

تورم در گردن

تورم در قسمت جلوی گردن، رایج‌ترین علامت کمبود ید است که به آن گواتر می گویند و زمانی روی می‌دد که غده‌ي تیروئید بسیار بزرگ می شود. غده‌ي تیروئید، یک غده‌ي کوچک و پروانه‌اي شکل در جلوی گردن است که با دریافت سیگنالی از هورمون محرک تیروئید «TSH»، هورمون‌هاي تیروئید ساخت میکند.

افزایش وزن بی علت

افزایش وزن بی علت یکیدیگر از علامت‌هاي کمبود ید است. دلیلش هم این است که بدن، ید کافی برای ساخت هورمون‌هاي تیروئید ندارد. هورمون‌هاي تیروئید به بازرسی سرعت متابولیسم کمک میکنند که جزئی از فرآيند‌ي مبدل غذا به انرژی و گرما در بدن است. وقتی سطح هورمون‌هاي تیروئید بسیار پایین باشد، بدن در زمان استراحت کالری کمتری می‌سوزاند. متاسفانه این حالت یعنی این که بیشتر کالری که از طریق غذا دریافت می کنید بعنوان چربی در بدن ذخیره میشوند.

ضعف و خستگی

ضعف و خستگی نیز از علامت‌هاي متداول کمبود ید هستند. بعضی مطالعات دریافته‌اند تقریباً ۸۰ درصد از آنهایی که سطح هورمون تیروئیدشان پایین است، و علت آن نیز کمبود ید است، احساس خستگی، بی‌حالی و ضعف میکنند.

تغییرات در تپش قلب

کمبود ید شدید هم میتواند منجر به تپش قلب غیرعادی شده و احساس ضعف و بی‌حالی و سرگیجه در فرد ایجاد کند و شاید هم باعث غش کردن شود.

مشکل در یادگیری و به خاطر سپردن

مطالعات نشان داده‌اند هیپوکامپوس که بخشی از مغز است که حافظه‌ي بلند مدت را بازرسی می کند، در افرادی که هورمون تیروئید کمتری دارند، کوچک‌تر است.

پریودهای نامنظم یا سنگین

پریودهای نامنظم و سنگین ممکن است نتیجه‌ي کمبود ید باشند. علت این عارضه نیز مثل سایر علائم کمبود ید، پایین بودن سطح هورمون‌هاي تیروئید در بدن است.

کارشناس مسئول واحد تغذیه مرکز بهداشت شهرستان کازرون در استان فارس در خصوص اهمیت ید و فعالیت غده تیروئید گفت: هورمون‌های تیروئید در پدیده های مهمی چون رشد و تکامل جسمی و عصبی، سوخت و ساز مواد غذایی، حفظ دمای بدن، تولید انرژی و عملکرد طبیعی مغز و سلول های طبیعی، نقش موثری دارند‌.
شهلا خلفی گواتر، کم کاری تیروئید، کرتینیزم یا عقب افتادگی ذهنی و جسمی در کودکان، اختلال در تولید مثل، کاهش ضریب هوشی و مرگ و میر در کودکان را از عوارض شایع کمبود ید و بروز مشکل در فعالیت غده تیروئید عنوان کرد.
منبع: ایسنا ،تالاب

همچنین ببینید

جمجمه شکلش عوض میشه؟

جمجمه شکلش عوض میشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *