خانه / اطلاعات عمومی / تو چه ساعتی حمام نریم

تو چه ساعتی حمام نریم

 از حمام سرد و گرم چه می‌دانید؟

در قدیم مردم روش‌های مختلفی برای حمام کردن داشتند؛ آنها یک بار در هفته حمام تنظیف می‌کردند که طولانی‌ترین شیوه حمام کردن آنها بوده است. در این حمام آنها خود را شست‌وشو می‌دادند تا آلودگی‌ها را از خود دور کنند. حرارت این حمام در حدود ۲۸ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد  بوده تا  مردم علاوه بر پاکیزگی از فواید این حمام برای افزایش آرامش و تسکین اعصابشان نیز استفاده کنند.  به جز حمام تنظیف، حمام سرد، حمام بسیار سرد، حمام خنک، حمام معتدل و حمام گرم نیز وجود داشته که درجه حرارت هرکدام از آنها با یکدیگر متفاوت است. از میان این شیوه‌ها، حمام بسیار سرد و حمام سرد باید با توصیه متخصص طب سنتی و تنها برای عده‌ای که بدنی بسیار قوی دارند، تجویز شود. مدت زمان توقف در  این حمام حدود ۲۰ ثانیه است و اثر درمانی آن تقویت بدن و سفت شدن عضلات و ماهیچه‌هاست. بهتر است این حمام در فصل تابستان انجام شود. حمام خنک نیز که حرارت آن حدود ۱۸تا۲۵ درجه سانتی‌گراد است  عملکردی مشابه حمام سرد را دارد  و می‌توان آن را در فصل‌های سرد نیز تجربه کرد؛ به شرط آنکه هوای اتاق و محیط خانه مناسب و گرم باشد و احتمال ابتلا به سرماخوردگی به صفر برسد.

زمان‌هایی که نباید حمام کرد

* هنگام پری معده
* هنگام گرسنگی
* وقتی فرد تب دارد
* در زمان تفرق اتصال
* هنگام ورم اعضای باطنی
توقف زیاد در حمام و تأثیر آن بر وزن افراد

استحمام به مدت طولانی، به جهت آنکه به میزان زیادی تحلیل برنده قوای بدنی است، به خصوص برای افرادی که ضعیف و لاغرند و دستگاه هاضمه خوبی ندارند و یا از مشکلات اعصاب و روان رنج می‌برند مضر است.

در طب سنتی آمده است که حمام کردن با شرایط خاصی می‌تواند باعث چاقی یا لاغری شود؛ به این ترتیب که استحمام پس از غذا بدن را فربه می‌سازد و حمام کردن با شکم خالی موجب لاغری است.
ملاک توقف در حمام برای مزاج‌ها و جثه‌های مختلف، متفاوت است. افراد معتدل المزاج نیم ساعت، افراد لاغر کمتر از نیم ساعت و افراد چاق که قصد لاغر شدن دارند تا یک ساعت مجاز به استحمام هستند، ولی بیش از یک ساعت برای هیچ گروهی توصیه نمی‌شود.

منبع:تبیان،عصر ایران

همچنین ببینید

مناسبت ها در مهر ۹۸

14 مهر روز دامپزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *