خانه / پزشکی / با سردی بدن فرزند چکار کنیم

با سردی بدن فرزند چکار کنیم

با سردی بدن فرزند چکار کنیم

برای همه ما پیش آمده است که نیمه شب با گریه کودک خود بیدار شویم و متوجه داغی پیشانی او شویم. دمای بدن او را اندازه می گیریم و ۳۹ درجه سانتیگراد باعث می شود ضربان قلبتان بالا برود. اولین کاری که می کنید تماس با پزشک است. پزشک به شما توصیه می کند خونسردی خود را حفظ کنید و نفسی عمیق بکشید.

بیشتر والدین از تب می ترسند. با افزایش دمای بدن کودک ضربان قلب آن ها بالا می رود. این ترس در زمستان شدیدتر است زیرا احتمال آنفولانزا نیز وجود دارد. بیشتر والدین فکر می کنند تب خطرناک است اما در بیشتر موارد موضوعی جدی نیست.

در واقع تب خوب است؛ تب نشان می دهد سیستم ایمنی بدن کودک کار خود را به خوبی انجام می دهد و در مقابل عفونت و سرما واکنش نشان می دهد. مغز به دمای بدن دستور می دهد افزایش یابد، در این حالت گلبول های سفید خون به مبارزه با ویروس ها و باکتری های می پردازند و آن ها را از بین می برند. نکته جالب این است که کودکان تب تا دمای ۴۱ درجه سانتیگراد را تحمل می کنند و هیچ اتفاقی برای آن ها نمی افتد. دمای بدن کودک شما هیچ گاه به ۴۱ درجه نمی رسد ولی مراقب باشید. 

اولین پاسخ درمان تب و لرز در کودکان

اقداماتی که باید در هنگامی که کودک تب دارد انجام دهید به سن او بستگی دارد. اگر فرزند شما زیر سه ماه است و دمای بدنش بالای ۳۸ درجه سانتیگراد است بلافاصله با پزشک تماس بگیرید. زیرا سیستم دفاعی بدن نوزاد کامل نشده است بنابراین به عفونت هایی مانند مننژیت و ذات الریه حساس است؛ علائم این عفونت ها تب است.

برای نوزادان ۶-۳ ماه در صورتی که دمای بدن به ۳۸٫۳ درجه سانتیگراد رسید با پزشک تماس بگیرید. با جدول کنترل تب نوزاد با استامینوفن آشنا باشید.

اگر فرزند شما بالای ۶ ماه است و دمای بدنش به ۳۹٫۵ درجه سانتیگراد رسید و یا دمای بدنش به ۳۹ درجه سانتیگراد رسید و علائمی مثل سرفه، گلودرد، آب ریزش بینی، بدن درد، سردرد، لرزش، خستگی و اسهال مشاهده کردید با پزشک تماس بگیرید. این ها علائم آنفولانزا می باشد که تا ۲۴ ساعت پس از تب ظاهر می شوند؛ در این حالت پزشک توصیه می کند برای کاهش علائم قرص های ضد ویروسی تامیفلو به فرزندتان بدهید.

هیچ کس دوست ندارد گلو درد و آبریزش بینی، به ویژه یک کودک، را ببیند، اما نمی داند چرا، و نمی تواند چیزی در مورد آن انجام دهد. با این حال، به یاد داشته باشید که بیشترین عفونت در نوزادان ویروسی است و اگر زود به آن واکنش نشان دهید، می توانید به راحتی آن را حل کنید.

اول از همه، توجه داشته باشید که پاسخ نوزاد شما به سرما در روزهای اول می تواند تشدید شود در مرحله اول ارامش خود را حفظ کنید دمای ۴۰ درجه هیچ چیز عادی نیست این نشانه ای از سیستم ایمنی بدن آنها است که با بیماری مبارزه می کند.

اگر نشانه های دیگری از قبیل اسهال، استفراغ وجود نداشته باشد، ممکن است نوزاد شما سرد باشد. سریع ترین و ساده ترین روش برای اندازه گیری دما در آنزیم است.

اگر کودک شما نیز دارای آبریزش بینی باشد، حتما بینی او را بطور مرتب پاک کنید. بدیهی است، یک کودک نمی تواند بینی خود را بکشد، بنابراین لازم است از دستگاه های مخصوصی استفاده شود که تمیز کردن کامل بینی را انجام می دهند. اطمینان حاصل کنید که اتاق را در جایی که کودک می خوابد، هوا مرطوب است. شما همچنین می توانید ۲-۳ قطره روغن را برای تنفس آسان کودک در بخور بریزید به یاد داشته باشید که بینی را به طور مرتب پاک کنید

همچنین ببینید

دلیل پیچ خوردن زیاد مچ پا

از شایع ترین مکانیزم های ایجاد پیچ خوردگی ، چرخش مچ به پایین و داخل است که باعث کشیدگی رباطهای خارجی مچ می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *