خانه / روانشناسی / چرا از زندگیمان لذت نمی بریم

چرا از زندگیمان لذت نمی بریم

زندگی در گذشته یا آینده

بین احساس شادی و زندگی در حال، ارتباط قوی‌ای وجود دارد. مغز ما قادر نیست میان احساسی که در حال حاضر داریم و احساسی که در ذهن مان مجدداً آن را زندگی می‌کنیم تفاوت قائل شود.

اما ما همین کاری که با افکار منفی می‌کنیم را می‌توانیم با افکار مثبت هم انجام دهیم.

شما می‌توانید به اتفاق واقعاً زیبا و خوشایندی که برایتان رخ داده فکر کنید، مثل شخص بسیار خوبی که با او آشنا شدید یا روز کاری موفقی که داشتید. در حقیقت، شما می‌توانید در یک گذشته‌ی خوب زندگی کنید.

نمی‌توانید تنها بمانید

با این حال، اگر یاد بگیرید که از تنهایی خودتان خوشحال و راضی باشید، این کار نه تنها در دراز مدت شما را به آدم شادتری تبدیل می‌کند، بلکه برای روابط عاطفی آینده‌ی شما هم مفید است.

اگر اول خودتان را بشناسید، می‌توانید دیگران را هم بهتر درک کنید. چون نیاز‌ها و انتظارات تان را خواهید شناخت و علت رفتار‌های دیگران با خودتان را متوجه خواهید شد.

جسم و روح تان را از نیازهایشان محروم کرده اید

احساس ناراحتی می‌تواند ناشی از مشکلات بسیار ساده و پایه‌ای مثل کمبود خواب، تغذیه‌ی بد و مراقبت نکردن از روابط خود باشد. برای زندگی تان یک هدف تعیین کنید، به طبیعت بروید و به دیگران محبت کنید.

تغیر در زندگی

با افراد باانگیزه کار کنید

کار کردن با افراد بی‌انگیزه و کم‌حوصله‌ای که عادت به منفی‌بافی دارند، می‌تواند روی طرز نگرش‌تان نسبت به زندگی تأثیر نامطلوب بگذارد. اما اگر با افرادی کار کنید که وظایف‌شان را پُرانرژی و با‌انگیزه انجام می‌دهند، خودتان نیز مانند این افراد از احساس شور و هیجان لبریز خواهید شد. پس اگر در انتخاب شرکای کاری خود آزادی عمل دارید، حتما همکارانی را جست‌وجو کنید که در انجام وظایف‌شان از روحیات مثبت برخوردار باشند تا بتوانید از کار با آنها لذت ببرید.

از بازخوردهای دیگران بهره ببرید


از خانواده، دوستان، همکاران و در مجموع اطرافیان بخواهید که نظرشان را در مورد شما بگویند. اگر بازخورد منفی اما سازنده دریافت کردید، سعی کنید از انتقادات آنها برای اصلاح قدم‌هایی که برمی‌دارید، کمک بگیرید. اگر هم بازخوردهای مثبت دریافت کردید، لذت ببرید و سپاس‌گزار باشید

به دیگران کمک کنید


تا جایی که از دست‌تان برمی‌آید به دیگران کمک کنید. حتی یک کمک کوچک می‌تواند سازنده و مؤثر باشد. به دنبال راهکاری باشید تا برای افرادی که دوست‌شان دارید کاری انجام دهید که خوشحال‌شان کند. همچنین خیلی عالی است اگر در اوقات فراغت‌تان به طور داوطلبانه در فعالیت‌های خیرخواهانه شرکت کنید. مطمئن باشید که زندگی‌تان با کمک کردن به دیگران خیلی جذاب‌تر خواهد شد.

برگرفته از: zenhabits منبع: روزیاتو

همچنین ببینید

چکار کنیم در جمع استرس نگیریم

در هنگام صحبت کردن خود را در قالب فردی با اعتمادبه‌نفس ظاهر کنید تا رفتارتان را هم در همین قالب شکل دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *