قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / اطلاعات عمومی / چرا دندان ها پوسیده می شوند

چرا دندان ها پوسیده می شوند

میکروب های کوچک و خاصی که در دهانمان زندگی می کنند ،این میکروب ها بلافاصله پس از تولد با ما هستندد،معمولا وقتی نوزاد هستیم آن ها را از دهان مادر می گیریم.

و همین طور که دندان در می آوریم ،به طور طبیعی شروع به تجمع اجتماعی از باکتری ها می کنند،بسته به چیزی که می خوریم و به طور خاص میزان قندی که مصرف می کنیم بعضی از میکروب ها می توانند پرشمار شده و ایجاد پوسیدگی کنند.

رژیم غذایی با قند بالا سبب فوران میکروب هایی به نام استرپتوکوک موتانس در دهانمان می شود،مثل انسان ها،این میکروب ها هم عاشق قند هستند و از آن به عنوان اجزای سازنده و منبع انرژی استفاده می کنند،همین طور که آن را مصرف می کنید،این میکروب ها فرآورده های جانبی به شکل اسید تولید می کنند مانند اسید لاکتیکريالدندان ها به این اسید متاسفانه مقاوم نیستند ،هر چند که هر دندان انسان به لایه ای سخت و محافظ از مینا پوشیده شده،ولی این اسید مینای دندان را از بین می برد.

به تدریج اسید مسیر عبور میکروب ها را از خلال لایه ی ثانویه ی دندان با نام عاج باز می کند،از آنجا که رگ ها و اعصاب در عمق دندان نهفته شده اند در این مرحله،پوسیدگی در حال گسترش درد ندارد.

ولی اگر خرابی فراتز از عاج برود ،هجوم باکتری ها پیش می رود که سبب درد رنج اوری می شود،چرا که عصب بی محافظ شده اند.

بدون درمان ،کل دندان ممکن است عفونتی شود و نیاز باشد که کشیده شود،همه این ها به خاظر آن باکتری های عاشق شکر ،هرچه شکر بیشتری در غذای ما باشد ،دندان هایمان در خطر بیشتری هستند.

در رژیم پر گوشت احتمال بروز پوسیدگی پایین است چون گوشت خالص قند بسیار کمی دارد.

وقتی که کربوهیدرات در معرض انزیم های داخل بزاق قرار می گیرند،به قندهای ساده تر شکسته می شوند که می تواند حکم خوراک برای باکتری های گرسنه باشد.

امروزه ۹۲ درصد از بزرگ سالان در جهان پوسیدگی دندان دارند

برخی افراد بیشتر در معرض پوسیدگی دندان هستند به خاطر ژن هایی که موجب ضعف مینای دندان می شود،اما اغلب خرابی ها تخصیر مصرف زیاد قند است.

خمیر دندان از فلوراید استفاده می کند که این سبب مقاوم شدن دندان ها و تشویق رشد کریستال های مینا می شود که خط دغاعی هر دندان در برابر اسید است.

وقتی خرابی ها ایجاد می شود ،از پر کننده های دندان برای پر و بتونه کردن ناحیه عفونی استفاده می کنیم که جلوی بدتر شدن خرابی ها را می گیرد.

درباره ی amin

مطلب پیشنهادی

خوردنی های طبیعی کاهش دهنده قند خون

اگر در معرض دیابت قرار دارید و می خواهید قند خونتان اصلاح شود نوع تغذیه خود را اصلاح کنید و از مواد غذایی کاهنده قند خون استفاده کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *